Usuwanie bezoarów

2010-01-06 20:44

Kot oddając się codziennej toalecie, czyści futro zlizując również luźną sierść, którą w większości połyka. Zwykle nie stanowi to problemu i niestrawiona sierść jest wydalana, ale czasem zatrzymuje się w żołądku i zbija w kłębek tworząc tzw. bezoar. Kłębki sierści zwykle są wydalane lub zwracane, czasem jednak nasi pupile mają problemy z pozbywaniem się bezoarów ze swojego organizmu, co może skończyć się wizytą u weterynarza. Na szczęście można uchronić naszego kota przed tymi przykrymi konsekwencjami.

Metodą zapobiegawczą tworzenia się bezoarów jest stosowanie past odkłaczających, które można kupić w sklepach zoologicznych lub u weterynarza. Pasty te zwykle bardzo smakują kotom, dlatego wystarczy 1-2 razy w tygodniu poczęstować naszego pupila tym przysmakiem i  wyciskając niewielką ilość z tubki  podać mu ją do zlizania.

Inną metodą jest wysiewanie „kociej trawki” w doniczce. Mając dostęp do zazielenionego owsa nasz kociak w razie potrzeby sam dostarczy sobie niezbędnego błonnika, który pomaga w usuwaniu bezoarów.
 

—————

Powrót